BUDWEISER LIVE MUSIC CALENDAR

Loading Events

Thursday, September 21

Brown Bottle Bandits
6 PM @ East DBQ Corn Boil

Statue of Liberty
7 PM @ Riverboat Lounge

MMB Live: Mississippi Band
7 PM @ Mississippi Moon Bar

Black Violin
7:30 PM @ UD Heritage Center

Duo Dodo
7:30 PM @ The Cornerstone

Mark Zalaznik
7:30 PM @ Grape Escape

Smokestack Jazz Night
8 PM @ The Smokestack

Lucero, Matthew Logan Vasquez
8 PM @ Codfish Hollow Barn

Friday, September 22

Jeff Weydert & Tony Brown
6 PM @ Spirits

Ron Lubbers
6 PM @ Timmerman’s

100,000 Poets for Change
7 PM @ The Smokestack

Hoffman, Troy, & Marceau
7 PM @ Stone Cliff

Roy Schroedl
7 PM @ Perfect Pint

Katie Sullivan
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Old Shaky
7:30 PM @ The Cornerstone

Becky McMahon
8 PM @ Riverboat Lounge

Thunder From Down Under
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Frankie Ballard
8 PM @ Q Casino

Chicks w/ Picks Female Artist Series #2
Gladdy & the Ressler Gals
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Mike Maas & Carlis Faurot
8 PM @ 7 Hills

Hard Salami
8 PM @ The Yardarm

Rockin’ Johnny Burgin
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Kampfire Kings
8 PM @ Kat’s Meow, East DBQ

Garrett Hillary
8 PM @ Galena Brewing Co.

Laura McDonald & Pistol Pete
8:30 PM @ Grape Escape

Yesterdaze
9:30 PM @ Dirty Ernie’s

TRITA
10 PM @ The Lift

Taste Like Chicken
10 PM @ Sandy Hook Tavern

Saturday, September 23

Fever River String Band
1 PM @ Galena Cellars

Dirty Water Boys
1 PM @ Grape Escape

The Resistors
2 PM @ Council Hill Station

Acoustic Open Jam
4 PM @ The Smokestack

Gladdy w/ LA Suess
6 PM @ Kat’s Meow, East DBQ

Roy Schroedl
7 PM @ Stone Cliff

Massey Road
7 PM @ The Wharf, Massey Station

Katie Sullivan
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Marty Raymon
7:30 PM @ The Cornerstone

Jon Fuller
8 PM @ Riverboat Lounge

Return to Seattle Tour: Alive, Lithium, & Mad Alice
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Past Masters
8 PM @ Q Casino

The B.A. Blues Company
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Barncore Betty
8 PM @ 7 Hills

Lonesome Road
8 PM @ The Yardarm

Mississippi Trio
8 PM @ Spirits

Joyann Parker
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Shagadelics
8 PM @ Galena Brewing Co.

Spare The Pig
8:30 PM @ Grape Escape

Cranes/Vultures
9 PM @ Northside Bar

Tony Walker
9 PM @ Dog House Lounge

The Matt McPherson Band
9 PM @ Lock 12 Music & Trading Co.

Crude But Effective
9 PM @ Embe

Renegade
9 PM @ Sheddy’s

G.H.S.
9 PM @ Doolittle’s, Cuba City

Space Burial (CD Release), The Mamiltons, Sean Kramer
10 PM @ The Lift

Your Mom, w/ Jason Schneider
10 PM @ Sandy Hook Tavern

Sunday, September 24

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Summer Son
1 PM @ Poopy’s

Johnnie Walker
2 PM @ PromiseLand Winery

The Everly Bros. Experience
3 & 7 PM @ Mississippi Moon Bar

John Moran
3 PM @ Stone Cliff

Andy Wilberding
3 PM @ Sunset Ridge Winery

Open Mic w/ Lenny Wayne
3:30 PM @ The Cornerstone

Black Water Gin
3:30 PM @ New Diggings General Store

Lonely Goats
Yearend Steak Feed
4 PM @ Sandy Hook Tavern

P.O.S., Blackie, Schaffer the Darklord, Coolzey
10 PM @ The Lift

Monday, September 25

Comedy Open Mic
9 PM @ Monk’s

Tuesday, September 26

Aquatic Hitchhikers
5:30 PM @ Benvenuto’s, Platteville

Dinner & Music w/ Laurie Rische
6 PM @ The Cornerstone

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge

Trivingo
7 PM @ DBQ Driving Range

Groovement, w/ The Mixologist
8 PM @ The Smokestack

Wednesday, September 27

Salsa Dance Night
6 PM @ The Smokestack

Acoustic Jam w/ Cal Coohey
6:30 PM @ The Cornerstone

Gladdy’s Open Mic Experience
6:30 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Steve McIntyre
7 PM @ Riverboat Lounge

Comedian Pat Godwin
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Sleep Signals,
The Scars Heal in Time
9 PM @ The Smokestack

Thursday, September 28

Nutsy Turtle & Lori
Cruisin’ Thursday
5 PM @ The Otherside

The Lonely Goats
6 PM @ Trackside

Tapestry
7 PM @ Inspire Café

Scott Waterhouse
7 PM @ Riverboat Lounge

MMB Live: Blues Deluxe
7 PM @ Mississippi Moon Bar

Open Mic w/ Jeff & Jimmy
7:30 PM @ The Cornerstone

Corey Jenny
7:30 PM @ Grape Escape

Smokestack Jazz Night
8 PM @ The Smokestack

Highly Suspect, DJ Redbees
8 PM @ Codfish Hollow Barn

Comedy on the Main Open Mic
9 PM @ Rock Bottom

Friday, September 29

Nightosaur, Woress
5:30 PM @ Olliewood (All Ages)

Becky McMahon
6 PM @ Spirits

A Pirate Over 50
7 PM @ Stone Cliff

Corey Jenny
7 PM @ The Perfect Pint

Ian Gould
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Danny Parker & Xceleration
7:30 PM @ The Cornerstone

John Moran
8 PM @ Riverboat Lounge

Fahrenheit
8 PM @ Q Casino

Chicks w/ Picks Female Artist Series #3
Maureen Kilgore
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Hammer Down
8 PM @ The Yardarm

Laura McDonald & Jason Cosley
8 PM @ Kat’s Meow, East DBQ

Cross Cut
8 PM @ Galena Brewing Co.

Jordan Danielsen & Ginger Co.
8:30 PM @ Grape Escape

Dead Larry
10 PM @ The Lift

Saturday, September 30

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Dirty Water Boys
2 PM @ Grape Escape

Fever River String Band
River Ridge Brewing Beer Fest
3 PM @ River Ridge Brewing, Bellevue

Acoustic Open Jam
4 PM @ The Smokestack

Multicultural Family Center:
LGBTQ+ Youth Variety Show
5 PM @ The Smokestack

Medicinal Purposes
6 PM @ Kat’s Meow, East DBQ

Jim Busta Band @ 11 AM
The Goodtime Dutchmen
@ 2:30 PM
Derty Rice @ 6 PM
Galena Oktoberfest

Tony Walker
7 PM @ Stone Cliff

Renegade
7 PM @ R Place

Ian Gould
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

April Fools Band
7:30 PM @ The Cornerstone

Sunshine
7:30 PM @ Hideaway Acres, Benton

Statue of Liberty
8 PM @ Riverboat Lounge

The Lovemonkeys
8 PM @ Mississippi Moon Bar

The Compass Rose Band
8 PM @ Q Casino

Ugly Sunday
8 PM @ The Yardarm

Alex Zayas
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Massey Road
8 PM @ Spirits

Yesterdaze
8 PM @ Asbury Eagles Club

Crude But Effective
8 PM @ The Wharf, Massey Station

Angel Olsen, Mount Moriah
8 PM @ Codfish Hollow Barn

Snake Oil Barons
8 PM @ Galena Brewing Co.

Aaron Williams & The Hoodoo
8:30 PM @ Grape Escape

Better Than Good Enough
9 PM @ Dog House Lounge

50 Pound Rooster
9 PM @ Lock 12 Music & Trading Co.

Joe & Vicki Price
10 PM @ The Lift

Sunday, October 1

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Cross Cut
2 PM @ PromiseLand Winery

Chuck Murphy
3 PM @ Stone Cliff

Open Mic
3:30 PM @ The Cornerstone

Mojo Busted
3:30 PM @ New Diggings General Store

Joe McShane
6 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Miss Kitty Quiz Show
8 PM @ Grape Escape

Telekinetic Yeti
10 PM @ The Lift

Monday, October 2

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Comedy Open Mic
9 PM @ Monk’s

Tuesday, October 3

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge

Wednesday, October 4

Chris Ross
2 PM @ The Point

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Acoustic Jam w/ Lenny Wayne
6:30 PM @ The Cornerstone

Gladdy’s Open Mic Experience
6:30 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Todd McDonough
7 PM @ Riverboat Lounge

Comedian Patrick Garrity
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Thursday, October 5

Lexi Parr
Runde’s Camaro Night
5 PM @ The Otherside

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Statue of Liberty
7 PM @ Riverboat Lounge

MMB Live: Driftless Sisters
7 PM @ Mississippi Moon Bar

Jay Vonn
7:30 PM @ Grape Escape

Steve McIntyre
7:30 PM @ The Cornerstone

Smokestack Jazz Night
8 PM @ The Smokestack

War Brides, Twelves
10 PM @ The Lift

Friday, October 6

Yesterdaze
6 PM @ Spirits

Mixed Emotions
7 PM @ Swiss Inn

Adam Beck
7 PM @ DBQ Driving Range

Laura McDonald
7 PM @ Swiss Inn

Hearthfire Duo
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Becky McMahon
8 PM @ Riverboat Lounge

Lexi Parr &
The Rubyblonde Band
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Hoffmann, Troy,
Marceau, & Flowers
8 PM @ Q Casino

Joey Tenuto Band
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Johnnie Walker
8 PM @ Galena Brewing Co.

Lojo Russo
8:30 PM @ Grape Escape

Saturday, October 7

Zero 2 Sixty
1 PM @ Tri-States Chili Cook-Off

Sunshine
1 PM @ Galena Country Fair

Kampfire Kings
2 PM @ Grape Escape

Ressler Family Band
Fall Festival
2 PM @ Council Hill Station

Roy Schroedl
7 PM @ Stone Cliff

Hearthfire Duo
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Mississippi String Band
7:30 PM @ The Cornerstone

Steve McIntyre
8 PM @ Riverboat Lounge

Party After Dark:
The Breakfast Club
8 PM @ Q Casino

Studebaker John & The Hawks
8 PM @ The Blu Room, Breezer’s Pub

Percival Duo
8 PM @ Spirits

Dave Fields
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Derty Rice
8 PM @ Galena Brewing Co.

Ten Gallon Hat
8:30 PM @ Grape Escape

Ugly Sunday
9 PM @ Knickers

Taste Like Chicken
9 PM @ Shenanigans Pub

Johnnie Walker
9 PM @ Dog House Lounge

Massey Road
9 PM @ Jimi B’s Bar & Grill

Fever River String Band
9 PM @ Galena Country Fair

Yesterdaze
9:30 PM @ Dirty Ernie’s

Sunday, October 8

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Sunshine
1 PM @ Galena Country Fair

Basin Street Boys
2 PM @ Council Hill Station

Beau Timmerman
2 PM @ PromiseLand Winery

Becky McMahon
3 PM @ Stone Cliff

Open Mic w/ Andy Wilberding
3:30 PM @ The Cornerstone

Laura McDonald
3:30 PM @ New Diggings General Store

The Stellanovas
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Hearthfire Duo
6 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Miss Kitty Quiz Show
8 PM @ Grape Escape

Monday, October 9

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Comedy Open Mic
9 PM @ Monk’s

Tuesday, October 10

Joe McShane
5 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge

September 21 2017

Details

Start: September 21
End: October 20
Event Categories: ,

Venue

Multiple Venues