Budweiser Live Music Calendar

.

Thursday, March 21

John Moran
6 PM @ Filament, Diamond Jo

Thursday Acoustic Jam
6 PM @ The Food Store

Blu Flame
6 PM @ Stone Cliff

Broad Ideas
A Night of Women in Song
6 PM @ Galena CFA

Corey Jenny
7:30 PM @ Grape Escape

Jazz & Blues Jam feat. Round Midnight
8 PM @ Smokestack

Friday, March 22

Dr. Peter Szeibel, harpsichord
Fabulous Fridays Artist Series
12:05 PM @ St. Luke’s United Methodist Church

Roy Schroedl
6 PM @ Gina’s, Platteville

Mississippi Duo
7 PM @ Dimensional Brewing Co.

Dave Minnehan Trio
7 PM @ Stone Cliff

Dueling Pianos
7 PM @ Mississippi Moon Bar

Walking Molly
7 PM @ DBQ Driving Range

Hearthfire Duo
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Lenny Wayne
7:30 PM @ The Cornerstone

Medicinal Purposes
w/ Don Greenwood,
7:30 PM @ Gray Dog Deli, Mineral Point

Statue of Liberty
8 PM @ Riverboat Lounge

Banshee
8 PM @ Q Casino

Dayton Olson & Bryce Michael
8 PM @ The Blu Room

Wayne 7 Hollingworth
8 PM @ Smokestack

On The Sun
8 PM @ 7 Hills Brewing Co.

Laura McDonald & Jeff Weydert
8 PM @ Spirits, Days Inn

Blue Mississippi
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Andrew Hoyt
8 PM @ Galena Brewing Co.

Justin Morrissey
8:30 PM @ Grape Escape

Metal at Monks: Feral Light, Burn the Ailment, Keelhauler
9:30 PM @ Monk’s

Soul Sherpa
10 PM @ The Lift

Saturday, March 23

Jam & Eggs Acoustic Open Mic
9 AM @ Convivium

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Fred Hollingsworth
2 PM @ The Cornerstone

John Mueller’s Winter Dance Party: Tribute to Buddy Holly, Richie Valens, & The Big Bopper
4 & 8 PM @ Mississippi Moon Bar

Tete de Morte
5 PM @ Sundown Mountain

Drew Hurn
7 PM @ Stone Cliff

Jeff Theisen
7 PM @ Millennium Bar & Marina

John Janssen
7 PM @ Mac’s Wine Cellar, Maquoketa

The Wundo Band
7 PM @ The Original Potosi Saloon

DSO: Classics 4 – On Water
7:30 PM @ Five Flags Theater

Unni Boksasp Ensemble
7:30 PM @ UD Heritage Center

Hearthfire Duo
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Mr. Pickle & The Martin Brando Effect
7:30 PM @ The Cornerstone

Todd McDonough
8 PM @ Riverboat Lounge

Broseph
8 PM @ Q Casino

Theresa Rosetta
8 PM @ The Blu Room

Taste Like Chicken
8 PM @ Spirits, Days Inn

Hot Mess
8 PM @ Eichmann’s

Blue Mississippi
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Renegade
8 PM @ Weber’s Bar & Grill

The Lonely Goats
8 PM @ The Big House, Petersburg

Doug Brundies
8 PM @ Galena Brewing Co.

Jordan Danielsen & J1F
8:30 PM @ Grape Escape

Adam Beck
9 PM @ 7 Hills Brewing Co.

Massey Road
9 PM @ Dog House Lounge

Tail Light Rebellion, 20 Watt Tombstone, Woodcreeper
10 PM @ The Lift

Sunday, March  24

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

DSO: Classics 4 – On Water
2 PM @ Five Flags Theater

Bill Stock
2 PM @ PromiseLand Winery

Becky McMahon
3 PM @ Stone Cliff

John & Jimmy
3 PM @ Northside

Open Mic w/ Steve McIntyre
3 PM @ The Cornerstone

Shekinah King Duo
3 PM @ New Diggings General Store

Monday, March 25

Comedy Open Mic
8 PM @ Monk’s Kaffee Pub

Tuesday, March  26

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge

Wednesday, March 27

Salsa Dance Night
6 PM @ Smokestack

Acoustic Jam
6:30 PM @ The Cornerstone

Gladdy’s Open Mic Experience
6:30 PM @ The Blu Room

Comedian Pat Godwin
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Thursday, March  28

Unturned, Skeeter, Blist Her
All-Ages Show
5 PM @ The Blu Room

Kampfire Kings
6 PM @ Filament, Diamond Jo

Thursday Acoustic Jam
6 PM @ The Food Store

Blu Flame
6 PM @ Stone Cliff

Open Mic w/ Jeff McMullen
7:30 PM @ The Cornerstone

Friday, March 29

Upper Main Street Jazz Band
Fabulous Fridays Artist Series
12:05 PM @ St. Luke’s United Methodist Church

Fever River String Band
Darlington Memorial Hospital Auxillary fundraiser
5:30 PM @ Darlington Country Club

Raise The F*&^ing Roof: A Benefit For Codfish Hollow:
Gallery Art Sale @ 6 PM
Live Auction @ 8:30 PM
Miles Nielsen & The Rusted Hearts, Flash In A Pan @ 9 PM
Smokestack

Jerry Armstrong’s “Legends of Vegas” 1 Man Show
6:30 PM @ Amelia’s Under the Lamplighter Dinner Theater, Galena

Secrets
7 PM @ Stone Cliff

David Giblin
7 PM @ Midtown Marina

Paul McHugh
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Roy Schroedl
7:30 PM @ The Cornerstone

Marty Raymon
8 PM @ Riverboat Lounge

ZZ-3: ZZ Top Tribute
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Farm Rock
8 PM @ Q Casino

Cranes/Vultures
8 PM @ The Blu Room

Becky McMahon
8 PM @ Spirits, Days Inn

Garrett & Frankie
8 PM @ Galena Brewing Co.

Dertonys
8:30 PM @ Grape Escape

Jimmy Welty Band
9 PM @ Junction 21

Saturday, March  30

Jam & Eggs Acoustic Open Mic
9 AM @ Convivium

Elizabeth Mary
Open House
10 AM @ Carol Ann Boutique

Dave’s Last Party
Noon @ Easy Street

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Jay Vonn
2 PM @ The Cornerstone

Jerry Armstrong’s “Legends of Vegas” 1 Man Show
6:30 PM @ Amelia’s Under the Lamplighter Dinner Theater, Galena

Lojo Russo
7 PM @ Dimensional Brewing Co.

Harper & Lee
7 PM @ Inspire Café

Jordan Danielsen
7 PM @ Stone Cliff

Theresa Rosetta
7 PM @ Mac’s Wine Cellar, Maquoketa

Love Crunch
7 PM @ The Cornerstone

Paul McHugh
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Andy Wilberding
8 PM @ Riverboat Lounge

Ladies of the ‘80s
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Shagadelics
8 PM @ Q Casino

Society of Broken Souls, The Deep Light
8 PM @ The Blu Room

Leon’s Piano Bar
8 PM @ Smokestack

Mississippi Trio
8 PM @ Spirits, Days Inn

Elizabeth Mary & Bryce Michael
8 PM @ Weber’s Bar, Epworth

The Jimmys
Puppy Jake Foundation Fundraiser
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Tony Walker
8 PM @ Galena Brewing Co.

The Lonely Goats
8:30 PM @ Grape Escape

Hot Mess
9 PM @ Dirty Ernie’s

Joseph Huber Band
10 PM @ The Lift

Black Water Gin
10 PM @ Sandy Hook Tavern

Sunday, March 31

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Triple Threat
2 PM @ PromiseLand Winery

Hoffman, Troy, & Marceau
3 PM @ Stone Cliff

Steve Davis
3 PM @ Northside

Fever River String Band
3 PM @ New Diggings General Store

Open Mic w/ Ted & Robyn
3 PM @ The Cornerstone

A Pirate Over 50
4 PM @ Dog House Lounge

Equine, Bob Bucko Jr., Molly Christenson
All-Ages Show
5 PM @ The Blu Room

Monday, April 1

April Fools w/ Dan Alten
Comedy Open Mic
8 PM @ Monk’s Kaffee Pub

Tuesday, April 2

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge

Wednesday, April 3

Acoustic Jam
6:30 PM @ The Cornerstone

Gladdy’s Open Mic Experience
6:30 PM @ The Blu Room

Comedian Greg Warren
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Thursday, April 4

Joie Wails
5 PM @ The Iron Bar

Melanie Devaney
6 PM @ Filament, Diamond Jo

Thursday Acoustic Jam
6 PM @ The Food Store

Blu Flame
6 PM @ Stone Cliff

Clay Page
7 PM @ Smokestack

LA Seuss
7:30 PM @ Grape Escape

Motherhood, Arc Numbers, Jacquie Miller
8 PM @ The Blu Room

Friday, April 5

Caitlyn Wolfe
6:30 PM @ Dimensional Brewing Co.

Elizabeth Mary
7 PM @ Stone Cliff

Sail On: The Beach Boys Tribute
7:30 PM @ Grand Opera House

Joe McShane
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Jeff Weydert & Jimmy Berg
8 PM @ Riverboat Lounge

Planet Axe Tour
8 PM @ Mississippi Moon Bar

End of Winter Jam: Furious George, Full Boar, Johnny Trash
8 PM @ Q Casino

Wash, Luxury Lungs, Chad Olson Jr.
8 PM @ The Blu Room

Bluegrass & Folk Jam  w/ The Alumatics
8 PM @ Smokestack

Massey Road
8 PM @ Spirits, Days Inn

Melanie Devaney
8 PM @ Galena Brewing Co.

Mixed Emotions
8 PM @ The Ticket, Platteville

Roy Schroedl
8:30 PM @ Grape Escape

Saturday, April 6

Jam & Eggs Acoustic Open Mic
9 AM @ Convivium

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Kampfire Kings
2 PM @ Grape Escape

Massey Road
3 PM @ Choppers

Drew Hurn
7 PM @ Stone Cliff

Melanie Devaney
7 PM @ Mac’s Wine Cellar, Maquoketa

Canadian Brass
7:30 PM @ UD Heritage Center

Joe McShane
7:30 PM @ Frank O’Dowd’s Pub

Tete de Morte
8 PM @ Riverboat Lounge

Club 84
8 PM @ Mississippi Moon Bar

Kings of Radio
8 PM @ Q Casino

Get On The Bus, Feast of Mutton, Denny Garcia
8 PM @ The Blu Room

Joie Wails Acoustic
8 PM @ Smokestack

Dos Bros
8 PM @ Spirits, Days Inn

Banshee
8 PM @ Riggs’ Bar

Mike Zabrin’s Funktastic
Flatted Fifth Blues & BBQ
8 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Nate Gallaher
8 PM @ Twisted Vines Winery Pub & Eatery, Potosi

Jake’O & Co.
8:30 PM @ Grape Escape

Jabberbox
9 PM @ 7 Hills Brewing Co.

DuRocks
9 PM @ Dog House Lounge

Tony Walker
9 PM @ Dirty Ernie’s

Pearl Harle-Heim, Wonky Tonk, Bees
10 PM @ The Lift

Sunday, April 7

Open Mic w/ Scott Rische
Noon @ Grape Escape

Elizabeth Mary &  Eric Weimerskirch
12:30 PM @ Lot 1

Acoustic Jam
1 PM @ Council Hill Station

Jimmy Welty Band
2 PM @ Massey Fisherman’s Wharf

Mick Staebell
2 PM @ PromiseLand Winery

Johnnie Walker
3 PM @ Stone Cliff

Massey Road
3 PM @ Northside

Campfire Kings
3 PM @ New Diggings General Store

Open Mic
3 PM @ The Cornerstone

Wood Chickens, Roboman, Riff Worm
All-Ages Show
5 PM @ The Blu Room

Ron Tegeler Jazz Fourtet
Flatted Fifth Blues & BBQ
5 PM @ Potter’s Mill, Bellevue

Monday, April 8

Comedy Open Mic
8 PM @ Monk’s Kaffee Pub

Tuesday, April 9

Trivia Night
7 PM @ Riverboat Lounge